Witamina C to jeden z najbardziej znanych składników, który powszechnie jest suplementowany m.in. w celu poprawy odporności. Kwas askorbinowy ma jednak wiele innych zastosowań. Jest to ceniony składnik również w przypadku pielęgnacji skóry. Czy warto stosować witaminę C na twarz? Jakie efekty zapewnia i na co zwracać uwagę przy wyborze kosmetyków, które ją w sobie mają? Odpowiadamy.Kopiuj HTMLKopiuj tekst
Spis treści
Witamina C na twarz — czy to może działać?
Większość osób witaminę C kojarzy raczej ze składnikiem suplementowanym w diecie pod postacią tabletek. Gdy jej poziom jest prawidłowy, działa jako przeciwutleniacz, ułatwia asymilację żelaza, poprawia gojenie się ran, czy też wzmacnia dziąsła i zęby. Lista pozytywnych efektów stosowania witaminy C w ten sposób jest naprawdę długa. W takim razie, czy ma ona prawo zadziałać w formie kosmetyku stosowanego na skórę twarzy? Jak najbardziej.
Aby jednak witamina C była bezpieczna dla cery, trzeba używać jej w odpowiedni sposób. Gdy w kosmetykach stosowany jest czysty kwas askorbinowy, konieczne jest wybieranie produktów z wysokim jego stężeniem. Jest on jednak dość niestabilny i może mieć działanie drażniące. Zamiast tego lepiej poszukać kosmetyków z pochodnymi witaminy C.
Jakie efekty w pielęgnacji cery zapewnia witamina C?
Witamina C stosowana na twarz może przynieść wiele pozytywnych efektów dla cery. Przede wszystkim pozwala uszczelnić naczynia krwionośne. Dzięki temu te rzadziej pękają, powodując nieestetyczne zmiany na skórze. Witamina C potrafi też wspomóc syntezę kolagenu. Jest to jeden z najważniejszych związków odpowiadających za gęstość i jędrność skóry, czyli za to, że wygląda młodziej.
Ponadto witamina C wspomaga leczenie trądziku. Dzieje się tak dzięki jej właściwościom przeciwzapalnym. Ułatwia też rozjaśnienie skóry oraz walkę z przebarwieniami. To z kolei jest możliwe dzięki wpływ na produkcję melaniny. Witamina C spowalnia także procesy starzenia z racji na swoje silne działanie antyoksydacyjne.
Jak wybrać odpowiednią witaminę C na twarz?
Nie wiesz, jaka jest najlepsza witamina C na twarz? Przede wszystkim zwróć uwagę na kosmetyki zawierające jej pochodne, które są lepsze dla cery. Poleca się na przykład glukozyd askorbylu. Charakteryzuje się on mniej podrażniającym działaniem, a także dużo lepszą przenikalnością. W walce z trądzikiem i u kobiet w ciąży jeszcze lepiej sprawdzi się dość łagodna sól sodowa fosforanu askorbylu.
O czym pamiętać stosując kosmetyki z witaminą C?
Korzystając regularnie z kosmetyków, w których składzie znajduje się witamina C, trzeba uważać na łączenie jej z innymi składnikami. Kwas askorbinowy nie powinien być stosowany wraz z metalami ciężkimi, niacynamidem, kwasami AHA/BHA, czy też retinolem. Taki zestaw może wręcz przynieść efekty odwrotne od zamierzonych.
Ponadto witamina C to składnik o określonym terminie przydatności. Dlatego zazwyczaj zaleca się wykorzystanie kosmetyku w ciągu maksymalnie kilku miesięcy. Po tym czasie kwas askorbinowy może wytracić swoje właściwości. Do tego nie jest najlepszym pomysłem w przypadku osób ze skórą alergiczną i wrażliwą. Nie oznacza to, że nie należy z niego wtedy całkowicie korzystać. Niemniej jednak przy zakupie nowego produktu warto zachować rozwagę i przez pierwsze dni stosowania uważnie obserwować swoją cerę.
Artykuł sponsorowany