Tajemnice stosowania maski do włosów – sprawdź, czy robisz to dobrze!

maska do włosów

Maska to produkt do pielęgnacji włosów, który powinno stosować się 1-2 razy w tygodniu. Czy należy ją spłukiwać? Jak długo powinno się ją trzymać na włosach? Czy można nakładać ją również na skórę głowy? Poznaj tajemnice stosowania maski do włosów!

Czym różni się maska do włosów od codziennej odżywki?

Maska to skoncentrowany rodzaj odżywki – ma gęstą konsystencję i „intensywniejsze” działanie niż produkt kondycjonujący do codziennego stosowania. Maska może być ukierunkowana na działanie mocno regeneracyjne, silnie nawilżające lub wygładzające. Zwykle maskę stosuje się raz, dwa razy w tygodniu. Ponieważ jej składniki są osadzone w gęstej konsystencji, potrzebują więcej czasu, aby dobrzeć do struktury włosa. Dlatego większość masek należy trzymać na głowie co najmniej 20-30 minut (lub dłużej w zależności od formuły).

Jak nakładać maskę do włosów?

Maskę powinno nakładać się na końce umytych szamponem i lekko odciśniętych w ręcznik włosów. Jeśli zaaplikujesz produkt na mokre włosy, to z nich zwyczajnie spłucze się. Nigdy nie nakładaj maski na skalp, ponieważ mogłaby zablokować ujścia gruczołów łojowych – głowa może nadmiernie się przetłuszczać, swędzieć, a nawet zacząć łuszczyć się. Osoby o długich włosach powinny nakładać odżywkę lub maskę do włosów na ich długość (mniej więcej od wysokości ucha w dół). Dobrą praktyką jest wczesanie maski grzebieniem do rozczesywania na mokro. To pozwoli na dotarcie odżywki do każdego włoska.

Ile trzeba trzymać maskę do włosów?

Minimalny czas zawsze jest podany przez producenta – zwykle to 20-30 minut. Nie ma co go skracać, ponieważ składniki odżywcze nie mają wtedy czasu zadziałać. Włosy lubią podczas zabiegów wilgoć i ciepło, które rozchylają ich łuski, co pomaga wniknąć substancjom odżywczym do ich wnętrza. Czy maskę do włosów się spłukuje? Po zabiegu należy spłukać kosmetyk chłodną wodą, by łuski włosów się zamknęły i utworzyły na powierzchni włókna włosa zwartą strukturę, będą wtedy elastyczne i błyszczące. Lepiej nie pozostawiać masek do spłukiwania na włosach, bo mogą je przeciążyć.

Co zrobić po spłukaniu maski do włosów?

Delikatnie odsącz włosy w ręcznik, nigdy nim nie pocieraj włosów. Po zastosowaniu maski nie ma już potrzeby stosowania szamponu w klasycznej metodzie mycia. Jeśli potrzebujesz kosmetyku, który dodatkowo wygładzi i ujarzmi puszystą fryzurę, możesz zastosować odżywkę bez spłukiwania. Nałóż ją na długość włosów i sięgnij po suszarkę. Włosomaniaczki zalecają suszenie włosów – to według nich lepsze niż pozostawianie włosów do samodzielnego wyschnięcia, ponieważ mokra skóra głowy to idealne siedlisko do rozwoju bakterii.

Suszenie włosów ciepłym i mocnym, ale nie gorącym strumieniem może wygładzić powierzchnię włosów i zapobiegać utracie blasku. Dobrze, gdy suszarka ma funkcję jonizacji – wtedy włosy nie puszą się. Na koniec nałóż na końcówki serum do włosów, które zapobiegną ich rozdwajaniu.

Jak często stosować maskę do włosów?

Wystarczy stosować maskę raz-dwa razy w tygodniu. Warto raz sięgnąć po maskę z keratyną, raz po tę z wygładzającymi olejkami, aby dostarczać włosom składniki w zbalansowanych proporcjach. Podczas pozostałych myć w tygodniu używaj lżejszej odżywki – po każdym myciu, aby zapewnić włosom ochronę przed codziennymi uszkodzeniami w wyniku tarcia od ubrań, wysokich temperatur, zimnego wiatru czy promieni UV.

Artykuł sponsorowany

Polecane Artykuły

Scroll to Top